Z ogólnopolskiego frontu walki o publikację rejestrów umów

MilanówekIdea jawnego rejestru umów w BIP każdego podmiotu publicznego zyskuje kolejnych zwolenników.

Rozpoczęło się od Urzędu m. st. Warszawa, następnie deklaracja z strony Urzędu Gminy Kęty, dalej Urząd Miasta Szczecin. Dziennik Polski napisał do urzędów miast i powiatów z województwa małopolskiego przedstawiając odpowiedzi. Gazeta Krakowska przekonała Starostę Wadowickiego.

Po dostrzeżeniu prowadzenia rejestru umów przez KPRM zdecydowałem się skierować wniosek do KPRM, wszystkich ministerstw i kilku innych urzędów. Część udostępniła dane dobrowolnie. MON zadeklarował publikacje rejestru umów w BIP. W przypadku TWIS „Obiektyw”, Ministra Skarbu Państwa, GIODO, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Zdrowia już skierowałem skargi na bezczynność . Niektórych skarga do sądu mobilizuje np.GIODO.

Dziennik Internautów opisał budżety ministerstw i wskazał na potrzebie ujawnienia ich . Polskie Radio (Tomasz Jeleński) zainteresowała pozycja dotycząca dywanów w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która została rozwiązana. Rzeczpospolita skomentowała więcej pozycji z rejestru MEN wykazując szeroką dziennikarską znajomość środowiska po tym gdy MEN robił sobie żarty z zakresu informacji w zestawieniu.

Tymczasem wydobywanie rejestru umów odbywa się także lokalnie.

Adrian Abłaczyński zgodził się poświęcić czas i spytać urzędy marszałkowskie zgodnie z procedurą. Możemy się dzięki niemu dowiedzieć m.in. że trwają pracę, aby w zachodnio-pomorskim urzędzie marszałkowski opublikować rejestr umów od 1 stycznia 2014 roku.

W wielu miastach i powiatach Monika Bienias i Borys Bura wnioskują zgodnie z procedurą. Borys Bura szuka wsparcia do przetwarzania listów.

W Milanówku działania przyjmują ciekawy kierunek. Rozpoczęły się od listu do lokalnej prasy z prośbą o poparcie, wywieszono transparenty w centrum miasta (załącznik do wpisu), następnie poproszono radnych o interpelacje w tej sprawie na Sesji, a w związku z brakiem reakcji wzięto sprawy w własne ręce poprzez pozyskanie skanu, przepisanie i samodzielną publikacje.

W wielu miastach Polsce niezależnie trwają działania nad wydobyciem. Niezależna prasa doprowadziła do publikacji takiego w Urzędzie Miejskim w Chojnie. Radny Karol Rajewski napisał do wszystkich samorządów powiatu sieradzkiego. W Świnoujściu radna Elżbieta Jabłońska i lokalne media dopytują swój samorząd w Świnoujściu. W Garbowie prasa wykonuje ważną społeczną rolę dążąc do utworzenia jawnego rejestru. W Tłuszczu również rada miasta podjęła uchwałę o ujawnienia rejestru umów.. Pan Marcin Hałat po działaniach w Kętach podjął działania o publikacje rejestru umów w Urzędzie Miasta w Jaśle i Urzędzie Gminy w Jaśle oraz Urzędzie Gminy Osiek Jasielski i Starostwie Powiatowym w Jaśle. Powstał blog poświęcony wydobyciu rejestru umów z Urzędu Miasta w Opolu.

Niestety, wiele urzędów opiera się jawności piętrząc pozorowane problemy z ich ujawnieniem tak jak przykładowo Urząd Miasta Wadowice. Urząd Miasta Kraków twierdził, że prowadzenie rejestru umów to ogromne nakładu czasu i środków. A tymczasem okazało się, że urząd posiada już rejestr umów w formie elektronicznej i istnieje możliwość sporządzenia zestawienia (dane od Borys Bura).

Może tak: Niektóre instytucje z własnej woli lub przekonań zdecydowały się na publikację rejestru umów, bez dodatkowych zachęt.

Nie czekaj na innych. Włącz się, okaż ulubionemu urzędowi odrobinę miłości, napisz do niego wniosek zgodnie z procedurą.

Każdy ma do tego prawo, nie trzeba być ekspertem, spróbuj.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *