Od czasu do czasu wytwarzam narzędzia, które ułatwiają mi moją codzienną pracę, albo zostają mi zlecone w ramach działalności komercyjnej. Na niniejszej stronie chciałbym je wymienić, aby wyeksponować ich istnienie, albo wskazać na swoje doświadczenie.
CBOSA-648
Narzędzie do automatycznego powiadamiania o orzeczeniach w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych dla spraw z zakresu dostępu do informacji publicznej. Wszystkie uzasadnione orzeczenia w dniu publikacji będą przekazywane prosto na Twój adres e-mail. Niejednokrotnie uzasadnienie jest wykrywane i rozgłaszane nim zostanie doręczone stronie. Naczelny Sąd Administracyjny podejmuje działania celem utrudnienia funkcjonowania takich narzędzi, co dotąd skutecznie obchodzę. Wykonano wersje w PHP i Pythonie zważywszy na dostępne środowiska pracy.
Dostęp do archiwum jest możliwy poprzez stronę internetową lub po indywidualnym kontakcie.
Rownosc.info
W 2014-2015 roku zaprojektowałem oprogramowanie CMS na potrzeby modernizacji portalu Rownosc.info. Zostało zidentyfikowany wiele rodzajów treści, sekcji, zapewniona jest szeroka możliwość dostosowania strony głównej z poziomu przyjaznego panelu redakcyjnych, prezentowanie określonych przez redaktorów danych na mapie, silnik wyszukiwarki wrażliwy na odmianę polskich słów. Wzorzec graficzny został wykonany przez zewnętrzny podmiot.
Odpowiedzialny byłem za wykonanie back-endu – silnika strony, moduł wyszukiwarki, koordynacje prac nad realizacją całości projektu, w szczególności integracji front-endu, a także administracje serwerem z aplikacją (MySQL, Redis, Elasticsearch, nginx, kopie zapasowe). Został wykorzystany frameworka Django w języku Python. Deployment aplikacji realizowany ze wsparciem Fabric.
Strony akcji petycyjnych
W roku 2015 wykonałem kilka stron akcji petycyjnych, które miały być odpowiedzią organizacji pozarządowych na bieżące działanie władz. W ich realizacji kluczowym był szybki termin realizacji, sprawne działanie strony przez okres wzmożonej aktywności i otwartość na zmiany wymagań wraz z zmieniającą się sytuacją .
W wszystkich stronach kluczowym wykorzystany został framework Django. W zmiennym zespole udało się z sukcesem zrealizować wszystkie zamierzone działania, a same akcje w większości zakończyły się sukcesem.
Strona „Jawna kampania wyborcza” (prezydent.siecobywatelska.pl) została wytworzona ramach współpracy z Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska – Watchdog Polska (zleceniodawca) i Krzysiu.net (szablon HTML & CSS). Kod aplikacji został opublikowany w serwisie GitHub (gałąź master) i nie jest więcej utrzymywany. Odpowiedzialny byłem za zaprojektowanie aplikacji, koordynacje prac, zapewnienie ciągłości działania aplikacji.
Strona „Adam Bodnar Obywatelskim Rzecznikiem Praw” (naszrzecznik.pl) została wytworzona w ramach współpracy z Stowarzyszeniem Sieć Obywatelska – Watchdog Polska i Kamilem Bregułą (front-end). Kod został opublikowany. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem.
W celu zapewnienia sprawnego tworzenia zbliżonych aplikacji w przyszłości został zostały wyodrębnione moduły Python. Django-one-petition, który umożliwia stworzenie elementów petycji wraz z wymiennym modelem („swappable models”) i django-multi-contact odpowiedzialny za formularz kontaktowy.
Strona „Uratujmy nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” (poprawka.faoo.pl [wyłączona]) została uruchomiona praktycznie w jeden dzień roboczy. Został osiągnięty zamierzony cel wywarcia wpływu na władzę. Kod opublikowany w GitHub.
Poradnia Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Od roku 2015 roku odpowiadam za zaprojektowanie, wytworzenie i bieżące funkcjonowanie Poradni.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest organizacją, która zapewnia każdemu kto się zgłosi wsparcie prawne w zakresie spraw z dostępu do informacji publicznej. Wobec rosnącego zapotrzebowania i rozwoju organizacji wymagane było zapewnienie mechanizmu sprawnej obsługi korespondencji prowadzonej nawet przez wiele miesięcy, kojarzenia prawników – profesjonalistów lub wolontariuszy, którzy mogą udzielić pomocy w przygotowaniu projektu pisma. Jednocześnie konieczne jest możliwość nadzoru w zakresie merytorycznej poprawności i efektywności. Dla celów promocyjnych i statystycznych musi być
Aplikacja została wytworzona ze wsparciem frameworka Django. Wprowadzony został rozbudowany mechanizm kontroli dostępu w ramach rejestrowanych spraw. Istnieje możliwość uzyskania wsparcia poprzez kontakt wyłącznie poprzez pocztę elektroniczną (bramka e-mailowa).
Kod aplikacji został opublikowany w serwisie GitHub. Podlega bieżącym testom automatycznym z wykorzystaniem TravisCI.
Współpraca
Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą w ramach tworzenia i rozwoju aplikacji internetowych – zapraszam do kontaktu.